Õpitoad

Palume õpitubades osalejaid tulla võimalusel kohale 10 minutit varem, siis on kindel, et teile jagub olemisruumi!

NELJAPÄEV, 24.07


Ööülikool unplugged: "Maast lahti. Las ma lähen, las ma lähen..."/ Marju Kõivupuu
Teater TEMUFI saal (Tartu 9)
N 24.07 kell 20.00

Need ajad on pöördumatult möödas, kui hobuvankritel matuserong liikus aeglaselt kodukülast kalmistule. Küla või talu lähedusse jõudes hakati valju häälega laulma, andes niiviisi kogukonnale teada, et kellegi jaoks on see viimne teekond. Matuselaulude rohkusest annavad tunnistust lähedastelt päranduseks saadud vanad koltunud laululehed, muist kiriku-, muist ilmalike laulusõnadega. Inimest igavikuteele saates võeti laulud üles kirikus, kalmistul ja peielauas. Peiete lõpuosas võisid need olla üsna lustakad. Tänapäeva matustel mängib sünt ja üsna tavaline on seegi, et vaimuliku või ilmaliku matjaga laulab duetti mõni vanem inimene, kes veel mäletab viise ja sõnu. Traditsioonilised matuselaulud on vahetanud välja lahkunu lemmiklaulud ja -meloodiad, mida esitatakse üldjuhul helikandjatelt.

Matustel laulmine on osa meie kultuuripärandist, räägime sellest ja võtame mõne sobiva viisi üles. Nende mälestuseks, kes kaua on ära; neile, kes kaua on teel ...

Kultuuriloolase ja folklorist Marju Kõivupuu tegevus- ning uurimisalaks on kultuuripärand kõige laiemas tähenduses. Eriliselt on Marjut läbi aastakümnete kütkestanud aga eestlaste ja ka teiste rahvaste surmakultuur.

REEDE, 25.07


Mani saare viiulimäng / Elizabeth Davidson-Blythe (Mani saar)
Aida väike saal
R 25.07 kell 12.30

See töötuba on mõeldud viiulimängijatele, kes soovivad oma tehnikat Mani saare traditsioonilise muusika kaudu arendada. Viiuldaja Elizabeth Davidson-Blythe'i juhtimisel keskendutakse poognamustritele, ornamentikale, fraseerimisele ja gruuvile mis on iseloomulik Mani saare viiulitraditsioonile. Meloodiaid õpetatakse kuulmise teel ning mängijatel on võimalus läbi selle ainulaadse keldi traditsiooni täiustada oma viiulimängu väljendusoskust ja stiili.

Sobib kesktasemel ja edasijõudnud viiulimängijatele.
Õpituba toimub inglise keeles!

Laulud Laposa Julcsiga / Laposa Julcsi (Ungari)
Aida väike saal
R 25.07 kell 14.30

NÉPI hang-színek - Tutvu Ungari pärimusmuusiku Laposa Julcsi muusikalise meetodiga ja laula koos temaga.
Viimastel aastatel on Julcsi välja töötanud spetsiaalse lauluõppeprogrammi, mis aitab peamiselt kaasa eelkooliealiste ja algkoolilaste muusikalisele haridusele.
Ootame kõiki, kes on huvitatud laulmisest, oma laulurepertuaari laiendamisest või lauluõppemetoodikast.

Õpituba toimub inglise keeles!

Lugude jutustamine/ Piret Päär
Teater TEMUFI saal (Tartu 9)
R 25.07 kell 15.00

Piret Päär on jutuvestja. Ta on lugusid jutustanud juba üle kolmekümne aasta, nii täiskasvanutele kui ka lastele. Lisaks veab Piret eest Jutumaja. Oma õpitoa tutvustuseks ütleb Piret: "Küsime, vastame ja vestleme".

Liivlaste traditsiooniline laulmine – meloodiad, mitmehäälsus ja tänapäevased tõlgendused/ Julgī Stalte (Liivi)
Aida väike saal
R 25.07 kell 16.30

Selles meistriklassis sukeldume liivlaste rikkalikku ja ainulaadsesse muusikapärandisse. Osalejad saavad lähemalt tuttavaks liivlaste traditsioonilise laulmise eripäradega, uurides nii meloodilist ülesehitust, vanu lauluvorme kui ka mitmehäälsuse kasutust.

Lisaks uurime, kuidas liivi laulutraditsioon seondub rituaalide ja kogukondlike mängudega – õpime ja kogeme paari liivlastele iseloomulikku rituaalset laulumängu, mis ühendavad liikumise, hääle ja ühise rütmitunnetuse. Puudutame ka tõlgendusvõimalusi liivlaste laulu taaselustamisel kaasaegses muusikas.

LAUPÄEV, 26.07

Seto leelo punktnoot / Janika Oras
Aida väike saal
L 26.07 kell 12.30

Seto leelo noodikiri ehk punktinoot on uus veebirakendus. Selle abil saab ka mitte-nooditundja aru, kuidas seto leelo mitmehäälsus on ehitatud, ja võib ise leelolaulmist õppida. Uurime, mida eri hääled laulavad, ja proovime koos kokku panna leelo põnevaid kõlamustreid. Õpime selgeks mõne lihtsa laulumängu, mis aitavad lõpuks ka maast ja ekraanist lahti saada.

Õpituba viib läbi suurepärane laulja ja Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiivi vanemteadur Janika Oras.

Miks me vajame pärimuskultuuri? / Oleksandr Iarmola (Ukraina)
Aida väike saal
L 26.07 kell 14.30

Ilusas ja turvalises maailmas kipume unustama, mis on pärimuskultuuris tegelikult väärtuslik – kuidas see teeb meist rahva ja kuidas keel, sealhulgas dialekt, määratleb meie mõtteid. Pärimuskultuur ei tohiks olla vaid lahe vürts meie leiges supis, see on ellujäämise küsimus.
Ansambel Haydamaky solist Oleksandr Iarmola Ukrainast räägib pärimuskultuuri tähtsusest.

Õpituba toimub inglise keeles!

Eestlased Siberis / Anu Korb
Aida väike saal
L 26.07 kell 16.30

Siberi kurikuulus renomee kurjategijate ja sunnitööliste asupaigana püsib visalt, hoolimata sellest, et alates 19. sajandi viimasest kümnendist sai Siberist atraktiivne väljarännupiirkond. 1918. aastaks oli Siberis moodustatud üle saja eesti asunduse.
20. ja 21. sajandi vahetuseks oli Siberi eestikeelne elanikkond vananemas ja vähenemas. Kui 1989. aastal loendati Siberi eestlasi 17 000, siis 2002. aastal vaid 11 400. Samas elasid põhja- ja lõunaeestlased ning setod endiselt eri külades. Eesti Rahvaluule Arhiivi kogumismatkadel kogeti nii spontaanset laulmist kui spetsiaalseid esinemisi Eestimaa külalistele.
Juttu tuleb esivanematelt päritud lauluvarast, koorilaulu ja isetegevuse mõjust Siberi eestlaste laulu- ja tantsukultuuris, aga ka juhtlaulikute rollist kogukonna repertuaari kujundamisel.
Õpituba veab eest Anu Korb, Eesti Kirjandusmuuseumi folklorist-emeeritus.

PÜHAPÄEV, 27.07

Ukraina rituaalsed laulud / Zhorzhyny (Ukraina)
Aida väike saal
P 27.07 kell 12.30

Ansambel Zhorzhyny liikmed räägivad Ukraina traditsioonilistest rahvakalendri- ja rituaalsetest lauludest. Laulavad ise ja tutvustavad ka ajaloolist materjali.

Õpituba toimub inglise keeles!

Sissejuhatus pärimusmuusikasse / Annika Mändmaa
Aida väike saal
P 27.07 kell 14.30

Õpitoas saab laulda ja laulumänge mängida. Samuti kuuleme rohkeid põnevate häältega pille, mis tehtud looduslikest materjalidest (kõik instrumendid on Annika enda valmistatud). Saab proovida, kas õnnestub kasetohust karjapasuna või sokusarve seest lugu välja meelitada. Saab katsetada mängimist väikekandlel ja isegi hiiu kandlel.
Vanasti pärandus pärimusmuusika loomulikul teel vanematelt lastele – koos lauldi nii tööd tehes kui ka pidu pidades. Nüüd on selline pärimine katkenud, aga pärand on sellegipoolest nii väärtuslik, et see tuleks järgmistele põlvedele edasi anda. Ehk saavad noored siit õpitoast innustust, et ise julgesti edasi uurida, pärida omaenda vanematelt ja vanavanematelt, milliseid unelaule neile lauldi, kuidas lehe- ja pajupilli teha jne.

Õpituba on eelkõige mõeldud keskmisele- ja vanemale koolieale.


MITMEL PÄEVAL TOIMUVAD ÕPITOAD


Tantsukool
Roheline lava (Johan Laidoneri plats)
R 25.07 kell 14.00 / Kihnu tantsud
R 25.07 kell 18.00 / Vähemtuntud seltskonnatantsud. Jaan Sarv ja Leanne Barbo
L 26.07 kell 14.00 / Paarispöörlemine. Jaan Sarv ja Leanne Barbo
L 26.07 kell 18.00 / Saaremaa ringmängud ja tantsud. Tammeougu Mari ja Sõrve tüdrukud
P 27.07 kell 14.00 / Ringmängud ja laulumängud. Maatasa

Et tantsumajas oleks samm julgem ja tantsud selged, aitab Tantsukool teid järje peale. Suurepärased muusikud, lauljad ja tantsijad näitavad ette, kuidas eesti talu- ja linnarahvas muiste tantsu lõid. Juhendajateks on Kihnu noored, kes näitavad ette kihnu tantse, Tammeougu Mari ja Sõrve tüdrukud õpetavad Saaremaa ringmänge ning Jaan Sarv ja Leanne Barbo sõsarfestivalilt Sabatants panevad tantsupõrandal tarmukalt tatsuma ka kõige puisema jala. Tartu Folklooriklubi Maatasa eestvõttel saab õppida ning kaasa teha laulu- ja ringmänge.


R 25.07 kell 18.00
Vähemtuntud seltskonnatantsud

Tantsime unustuste hõlma vajunud seltskonnatantse, mis on varem populaarsed olnud, kuid mida viimasel ajal teenimatult harva tantsupõrandal kohtab. Sammud on jõukohased algajatele, pakkudes samas nii tantsu- kui ka avastamisrõõmu kogenud tantsijatele.

L 26.07 kell 14.00
Paarispöörlemine

Tahaksid polkat tantsima minna, kuid kardad koperdada ja tantsupartneri ees piinlikkust tunda? Aitame sind joone peale! Näitame ette polka- ja valsisammuga pöörlemise põhitõed ning jagame kasulikke nippe. Kogenumad tantsijad saavad harjutada tagurpidi pöörlemist, ning olla uutele huvilistele abiks ja eeskujuks, sest õpetussõnade vahele mahub ka hulga tantsulusti.

Hommikutants rannas
Viljandi järve ranna korvpalliväljak
R 25.07 kell 10.00
L 26.07 kell 10.00
P 27.07 kell 10.00

Hommikut on kõige mõnusam alustada parima võimaliku muusika kuulamise viisiga – tantsuga! Reede, laupäeva ja pühapäeva hommikul paluvad Mia Marta Ruus ja sõbrad ning varasema ärkamisega tantsuklubilised teid pilli saatel Viljandi järve randa korvpalliplatsile jalga keerutama, et päeval oleks mõnus algus, rahvamuusika oleks terveks päevaks kontides ja meel rõõmus!

Tantsime vanu seltskonnatantse, vahel võib-olla sekka mõne valsi, polka, labajala või reinlendri. Oled oodatud sõbraga või üksi, tantsupartner leidub kindlasti!


Titelaulu- ja mängutuba / Kreete Viira
Sakala keskus
R 25.07 kell 11.00
L 26.07 kell 11.00
P 27.07 kell 11.00
Sihtgrupp: 0–2-aastased koos vanematega

Pärimusõpetaja Kreete Viiraga saavad vastsed isad-emad tulla koos oma beebidega uudistama ja kaasa tegema toredaid eakohaseid mänge, mängitusi ja laule, mida hiljem koju kaasa võtta ning millega oma võsukestes pärimusepisikut süvendada.

Laste laulu- ja mängutuba / Kreete Viira
Sakala keskus
R 25.07 kell 12.00
L 26.07 kell 12.00
P 27.07 kell 12.00
Sihtgrupp: 3–6-aastased koos vanematega

Kreete Viira õpetab lastele ja peredele toredaid eakohaseid mänge, mängitusi ja laule. Ootame õpituppa lapsi koos vanematega. Siis saab kogu pere neid mänge hiljem ka kodus koos mängida.

Meestelaulutuba
Lokaal Sahara (Posti tn 6)
R 25.07 kell 11.00 / Ando Kiviberg
L 26.07 kell 11.00 / Lauri Õunapuu
P 27.07 kell 11.00 / Urmas Kalla
Sihtgrupp: ainult igas vanuses mehed – siin pole naiste koht.

Kolme festivalipäeva hommikul lausa kohustuslik meele- ja häälevirgutus kõikidele meestele ja mehepoegadele. Meestelaulutuba on traditsiooniline salakamber, kus lauldakse vurru keerutades meeste laule ja aetakse meeste asja. Laulutuppa võib kaasa võtta ka oma lemmiklaule, mida teistega jagada.

Naistelaulutuba
Teater TEMUFI saal (Tartu 9)
R 25.07 kell 11.00 / Kairi Leivo
L 26.07 kell 11.00 / Kihnu naised
P 27.07 kell 11.00 / Sõrve naised
Sihtgrupp: ainult igas vanuses naised – siin pole meeste koht.

Naised on läbi ajaloo hoidnud elus meie pärimuslikku laulukultuuri. Rahvaluulearhiivi kuldaväärt kogudest vaatab meile vastu määratu hulk esiemade laule, mis kannavad kaasaega nende mõtteid ja emotsioone. Millised neist lauludest kõnetavad naisi kõige rohkem praegusel ajahetkel? Millised laulud jätavad tänased naised oma lastele? Ootame kolmel festivalihommikul kõiki naisi laulma sellest, mis keelel ja meelel. Laulutuppa võib kaasa võtta ka oma lemmiklaule, mida teistega jagada.