Roheline festival – soovitused ja meelespea
Jätkusuutlikkus on Viljandi pärimusmuusika festivali korraldamisel oluline aluspõhimõte. Hoolime keskkonnast, kus tegutseme ja tahame tõestada, et rohelisem alternatiiv on võimalik suursündmusi korraldades. Jätkusuutlikkus ei tähenda meie jaoks vaid keskkonnahoidu, vaid ka hoolimist, avatust ja tolerantsust laiema suhtumisena.
Olulisemad aspektid ja uuendused tänavu on:
- Korduvkasutatavad nõud. Jätkame Eesti Pandipakendi korduvkasutusnõudega, meie toitlustajad kasutavad söögi ja joogi pakkumisel neid. Julgustame festivalile tulijaid kaasa võtma oma nõusid ning kasutama samu pandinõusid kogu päeva, neid vahepeal pestes. Pärimusmuusika aida otsas on nõude loputuspunktid, uuendusena saab pandinõusid tänavu tagastada ka automaatidesse, kus pandiraha kantakse kaardile.
- Telefon laetud päikese toel. Tänavu on festivalil rohepartner Solarstone. Nende päikesepaneelide abil toidame vooluga käsitööhoovi Jaani kiriku hoovis. Lisaks asub seal varjualune, kus saab päikeseenergiaga telefoni laadida.
- Korralik kohalik toit. Festivalile tuleb ca 40 toitlustajat. Kõigile neile on edastatud tingimus, et tooraine võiks olla võimalikult kohalik ja valikus võiks olla ka taimseid ja/või vegan valikuid.
- Prii joogivesi. Festivali alal on kraanid joogivee võtmiseks.
- Säästlik transport. Soovitame festivalile tulekuks keskkonnasäästlikke lahendusi. Viljandisse sõidab Tallinnast rong ja on suuremate linnadega väga hea bussiühendus – Lux Express paneb festivali ajal käima lausa lisabussid. Lisaks on Lux Expressil tore eripakkumine, millega saab bussiga folgile tulles järgmise pileti 50% soodsamalt. Kutsume autoga tulles sõitu jagama ning sõpru auto peale võtma. Loe transpordivõimaluste kohta lähemalt siit.
- Mugav telkimine. Telkida on meie festivalil alati saanud, sel aastal pakume neile, kes ei suuda kogu telkimisega kaasnevat organisatoorset korraldust enda kanda võtta või kel pole vastavat varustust, nn mugavustelkimist. See tähendab, et inimest ootab festivalile jõudes juba ees Pauluse kiriku juures asuvasse telklasse üles pandud telk, kus sees ka madrats ja magamiskott. Kogu telkimisvarustus on uus ning festivalilt lahkudes tuleb see korraldajatele tagastada, telki ise kokku panema ei pea. Telkimispakett maksab 75 eurot telgi kohta ning ühte telki mahub kaks inimest – seega kui näiteks telklapaketti kasutab kaks inimest, kes ööbivad seal neljapäevast esmaspäevani, maksab üks öö ühele inimesele veidi alla 10 euro. Tänavu soetatavaid telke, magamiskotte ja madratseid kavatsema kasutama hakata ka edaspidi, seega hoiame need aktiivses kasutuses ja aitame kaasa sellele, et igaüks ei pea endale kõike ise ostma. Kui oled huvitatud, anna sellest teada siin.
- Jäätmed liigiti, ülejääk kappi. Jäätmeid kogume liigiti, sorteerivad kõik: tiim, toitlustajad, partnerid ja külastajad. Festivalil üle jäänud söödava toidu toimetame Viljandi toidujagamiskappi, et vähendada toiduraiskamist.
- Korduvkasutatav ilu. Festivali lava- ja ala dekoratsioonide loomisel ning valmistamisel on arvestatud väärtustava taaskasutuse ja nulljäägilise disainipraktika põhimõtetega. Kasutame pea ainult jääkmaterjale, suurem osa neist on tulnud ettevõtetelt, kes soovivad oma tootmisjääkidele keskkonnasõbralikumat lahendust leida. Näiteks kasutame Haine paelavabriku praakmaterjale ning ettevõtte Space Production kasutatud messivaipasid. Dekoratsioonide valmistamisel arvestame, et kasutusperioodi lõpus oleks loodud elemendid ja materjalid taaskasutavad. Lisaks jätkusuutlikule disainile korduvkasutame festivalil kõiki esemeid, mis vähegi võimalik — siltidest-viitadest mööblini välja. Peale festivali võtame need lahti ja paneme talveks lattu hoiule, et siis järgmisel suvel jälle kasutusele võtta.