Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

cancel

Sel nädalal kogunevad etnolaagrilised esitlevad õpitut mitme kontserdiga

Tänavu juba 25. korda toimuva Eesti ETNO laagri osavõtjad annavad kümne päeva pärast kontserdi Viljandi pärimusmuusika festivalil. Enne seda mängivad kaheksast riigist pärit noored pillimängijad laagris õpitud lood ette Kõpu ja Kärstna kandi rahvale.  
Kaunis Kõpu mõisahoones 13.–26. juulini toimuvast Eesti ETNO laagrist võtab tänavu osa 51 noort vanuses 16-30 eluaastat. Lisaks eestlastele on laagrilised pärit Soomest, Austriast, Rootsist, Belgiast, Saksamaalt, Horvaatiast ja Tšiilist. Noori juhendavad muusikud Belgiast, Soomest ning Eestist. Üksteiselt õpitakse kuulmise teel erinevate maade pillilugusid ja laule, mis tuuakse suurema publikuni Viljandi pärimusmuusika festivalil reedel, 23. juulil kell 15.30 II Kirsimäel. Enne seda esinevad Eesti ETNO noored ka kohalikule rahvale – 16. juulil Kõpu kirikus ja 21. juulil Kõpu laululaval, mõlemad kontserdid algavad kell 20.

Etnolaagrite pealiku Margit Kuhi sõnul on laagri toimumine Eestis sel aastal tõeline saavutus. „Enamus etnolaagreid maailmas jäid ka tänavu koroona tõttu ära ja seda seetõttu, et pole piisavalt kohalikke osalemas ning välismaalt tulijate arv on väike,“ sõnas Kuhu. „Eestis on pärimusmuusika traditsioon elujõuline – tänu suurele kohalikule osalejaskonnale saab laager toimuda. Rõõmu teeb ka see, et meil on väga palju noori, kes on laagris esimest korda. See näitab, et noorte huvi pärimusmuusika ja pillimängu vastu on endiselt suur.“

Juba kuuendat aastat toimub Eesti ETNOga samaaegselt ka teine laager, mis mõeldud veidi noorematele, 12-16aastastele pillimängijatele. Laste ETNO laager leiab aset 16.-23. juulini Kärstna mõisas, seejärel ollakse kaks päeva Viljandi pärimusmuusika festivalil, kus antakse neljapäeval, 22. juulil kell 18.30 Pärimusmuusika Aidas kontsert. Lisaks esinevad 30 noort muusikut 20. juulil kell 18 Kärstna mõisa ees ja 21. juulil kell 20 Kõpu lauluväljakul koos Eesti ETNO-ga.

Kuna seekordne Eesti ETNO tähistab oma 25. sünnipäeva, filmitakse sel puhul ka dokumentaalfilm. Filmi režissöör on Jürgen Volmer ja film valmib 2022. aasta Viljandi pärimusmuusika festivaliks. Maailma kõige esimene ETNO-laager toimus 31 aastat tagasi Rootsis. Eesti oli järgmine maa, kes seda korraldama hakkas – meie ETNO-le panid 1997. aastal aluse Krista Sildoja ja Tuulikki Bartosik. Nüüdseks korraldatakse selliseid laagreid paljudes paikades üla ilma, tegevust koordineerib Jeunesses Musicales International, mille liige on ka Eesti Pärimusmuusika Keskus.  

Lisatud foto laagrilistest 2019. aastal Viljandi folgi avarongkäigul. Fotograaf Silver Tõnisson.